Nie je to tak dávno, čo takmer celý svet zápasil s pandémiou. Obdobia plné obmedzení a rôznych opatrení, ktoré mali rýchlejšie pomôcť zvrátiť negatívny vývoj sa snáď v najväčšej miere podpísali na cestovaní a pracovnej oblasti. Nielenže sa na mnohých pracoviskách stali respiratory povinnou výbavou, ale vyše 50 % všetkých zamestnancov ani nemalo inú možnosť ako pracovať z domu. Prejdime však na koniec pandemického obdobia a uvoľňovanie opatrení, po ňom totiž v segmente BOZP k rozvoju nových trendov. Zamerali sme sa na tie, z ktorých môže aj po skončení obmedzení profitovať každý zamestnávateľ.
Hneď na úvod treba poznamenať, že v súčasnosti už disponujeme mnohými riešeniami, ktoré by sme možno pred 3-4 rokmi prehliadli ako nepotrebné. Nechceli sme preto iba skĺznuť k prostému opisovaniu súčasného stavu a záverom, že predtým sme sa v oblasti ochrany zdravia a pzs mýlili a pristupovali k celej tejto agende ľahkovážne. Skrátka, mnohí zamestnávatelia už dnes vedia, aká dôležitá je komunikácia zamestnávateľov so zamestnancami, aké obrovské dopady má pandémia akejkoľvek choroby na celospoločenské zmýšľanie, zároveň vedia, že uplynulé takmer tri roky poznamenali ľudí a firmy nielen ekonomicky.
Omnoho väčší dôraz na prevenciu
V rámci štátov EÚ jednoznačne dochádza k ešte väčšiemu dôrazu na prevenciu. Z viacerých prieskumov realizovaných pred rokom 2020 totiž vyplýva, že až 60 % pracovných úrazov vyplýva z nedostatočne odhadovaného rizika, a to či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa. Prakticky každý rok sú prijímané nové smernice a nariadenia týkajúce sa BOZP, ktorých hlavným cieľom je zásadné zníženie počtu pracovných úrazov, či už aktívnymi alebo pasívnymi opatreniami. Netreba navyše zabúdať, že sa týkajú nielen výrobného sektora, v ktorom si čoraz väčšie uplatnenie z pohľadu bezpečnosti nachádzajú aj chemicke sorbenty, ale aj administratívy.
BOZP školenia online
S ohľadom na to, ako pandémia zmenila naše vnímanie opatrení, efektivity a štýlu práce – napr. využívaním home office a potrebám školenia na diaľku, došlo prirodzene aj k zvýšeniu tlaku zo strany zamestnávateľov na urýchlenie procesu digitalizácie celej agendy BOZP.
Jednoznačným trendom súčasnosti sú online školenia BOZP, ktoré je možné organizovať nielen pred nástupom do nového zamestnania, ale aj opakovane minimálne raz za 2 roky tak ako to káže zákon. Online školenia BOZP sú výhodné pre obe strany – pre zamestnávateľa aj zamestnanca, pretože na oboch stranách šetria čas a námahu. Zamestnanec si môže školenie sledovať podľa svojho tempa a po jednotlivých častiach. Zamestnávateľ samozrejme bude presne vedieť, či školenie zamestnanec absolvoval, ako dlho mu to trvalo a či by si mal eventuálne niektoré časti zopakovať.
Celé BOZP školenia v online priestore je navyše možné poňať aj interaktívnou formou, takže zamestnanec si nielenže znalosti ľahšie osvojí, ale zároveň nebude mať problém s udržaním pozornosti.
Predchádzanie nadmernej zrakovej záťaži
Viacerí experti už stihli varovať, aby sme po odchádzajúcej pandémii nečelili čoskoro ďalšej, pričom tentoraz pôjde o pandémiu zrakových porúch. Kým fyzicky pracujúci si svoj zrak zvyknú chrániť, a to či už ide o prípravné práce pre vodovodné prípojky alebo zamestnania, pri ktorých hrozí zasiahnutie oka úlomkami.
Menej často si už zrak chránia zamestnanci v administratíve, ktorí ale hodiny denne trávia za počítačom a tzv. syndróm počítačového videnia je dokonca najčastejším problémom zamestnancov v administratíve. Zraková záťaž má však na zdravie výrazne negatívne vplyvy a môže stáť za rôznymi neurotickými príznakmi, alebo psychosomatickými ochoreniami, ku ktorým prispieva aj psychická pracovná záťaž.
Na záver sa oplatí zdôrazniť, že so zrakovými ťažkosťami po skončení práce s počítačom môžu súvisieť aj ostatné zdravotné ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, chrbtice a horných končatín. Oplatí sa teda myslieť na prevenciu, robiť si pravidelné prestávky v práci, sústrediť svoju pozornosť aj na iné ako je monitor či displej smartfónu a nezanedbať ani zvlhčovanie očí.