- Reklama -zprávyzprávy

Čo je hnačka?

Date:

Share:

Hnačka je bežným tráviacim problémom, ktorý je charakterizovaný častým vyprázdňovaním so stolicou, ktorá je riedka, vodnatá a neformovaná. Môže sa objaviť náhle a byť sprevádzaná inými symptómami ako sú nevoľnosť, nafukovanie, vracanie, kŕče alebo zvýšená teplota.

Príčiny hnačky

Hnačka nie je samostatným ochorením, ale skôr príznakom inej choroby alebo poruchy. Najčastejšie príčiny hnačky zahŕňajú črevné infekcie, ktoré sú spôsobené škodlivými mikroorganizmami z kontaminovaného jedla alebo vody. Bakteriálne infekcie, ak sú spôsobené baktériami salmonella alebo E-coli, sú bežnými viníkmi.

Ako liečiť hnačku

Liečba hnačky závisí od jej príčiny. Pri bakteriálnych infekciách môžu byť potrebné antibiotiká. V mnohých prípadoch je však najlepšou liečbou dostatočná hydratácia a odpočinok. Dôležité je aj dodržiavať diétu, ktorá zahŕňa konzumáciu banánov, ryže, jablkového pyré a toastu.

Najpredávanejšie produkty eTabletka

ProduktCena (€)
ENDITRIL 100mg (10 kapsúl)6,26
Laktobacily 9, (14 kapsúl)5,04
Imodium (20 tvrdých kapsúl)6,17

Ceny produktov sa môžu meniť v závislosti od dostupnosti.

Význam hydratácie pri hnačke

Hydratácia je kľúčová pri liečbe hnačky. Strata tekutín môže viesť k dehydratácii, čo môže byť obzvlášť nebezpečné pre deti a starších ľudí. Odporúča sa piť veľa vody, bylinkových čajov alebo orálne rehydratačné roztoky. Vyhnite sa kofeínu a alkoholu, pretože môžu zhoršiť dehydratáciu.

Prevencia pred hnačkou

Prevencia je kľúčová, aby ste sa vyhli hnačke. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali zvážiť:

  1. Umývajte si ruky: Pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou, najmä po použití toalety a pred jedlom, môže výrazne znížiť riziko hnačky.
  2. Vyvarujte sa kontaminovaného jedla a vody: Keď cestujete, konzumujte len vodu z fľaštičky a vyhýbajte sa jedlám, ktoré nemohli byť riadne tepelne spracované.
  3. Doplnky probiotík: Probiotiká môžu pomôcť zlepšiť zdravie čriev a môžu byť užitočné pre prevenciu a liečbu niektorých foriem hnačky.

Kedy navštíviť lekára?

Aj keď mnohé prípady hnačky môžu byť liečené doma, je dôležité vedieť, kedy navštíviť lekára. Ak máte hnačku, ktorá trvá viac ako tri dni, krv v stolici, vysokú horúčku alebo príznaky dehydratácie, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Hnačka môže byť nepohodlná a obťažujúca, ale s správnou liečbou a opatreniami môžete zmierniť jej príznaky a urýchliť zotavenie. Ak máte ťažkú hnačku alebo trvá viac ako niekoľko dní, mali by ste sa obrátiť na lekára.

━ nové příběhy

Čistenie silikónovej omietky: Zaručený recept pre zachovanie jej kvality

Silikónová omietka a silikónová fasádna farba sa stali populárnou voľbou pre moderné domy, a to hlavne vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam. Poskytujú totiž nielen atraktívny...

Plastový záhradný nábytok: Nie je plast ako plast, v čom spočívajú rozdiely?

Keď sa povie plast, obvykle máme presnú predstavu o podobe tohto materiálu. Viete ale, že aj v druhoch plastu sú rozdiely? Z čoho môže...

Vyberte si moderný 3d vianočný stromček.

Umelé vianočné stromčeky sa stali medzi zákazníkmi veľmi obľúbenými vďaka svojmu realistickému dizajnu. Na výber je široká ponuka klasických PVC stromčekov, FULL 3D stromčekov a 3D...

Čo sú kanabinoidy a ako fungujú?

Kanabinoidy predstavujú látky, o ktorých sa čoraz častejšie hovorí v súvislosti so širokým spektrom ich pozitívnych účinkov. Ktoré sú to? Čo sú kanabinoidy a aký...

Hot Hot 40 | Rozbehni to v mexickom štýle!

Vôňa čerstvého chilli, ľúbeznej gitarovej melódie a krásne tanečnice, všade naokolo. Tak nejak si v Kajotwin kasíne predstavujeme ideálny relax v Mexiku. Vďaka automatu...
- Komerční sdělení -pr článek